Pseudonim:
"Bronka"
Data urodzenia:
1922-06-30
Data śmierci:
2007-09-03
Funkcja:
kierowniczka centrali, szyfrantka
Stopień:
sierżant / podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Helena
Wykształcenie:
Uczennica mieszczącego się na Żoliborzu Gimnazjum i Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej (matura 1940), harcerka VIII Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej „Górskiej”
Udział w konspiracji 1939-1944:
Obszar Warszawski Armii Krajowej - sztab. Przysięgę złożyła w czerwcu 1942 roku w Komendzie Głównej Obszaru Warszawskiego jako kierowniczka centrali i szyfrantka.
Oddział:
Obszar Warszawski Armii Krajowej - sztab
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Awanse:
We wrześniu 1944 r. awansowana do stopnia podporucznika. Odznaczona Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie skierowana do obozu szpitalnego w Zeithain.
Numer jeniecki:
107175
Losy po wojnie:
Historyk sztuki, bizantynolog. Po powrocie do kraju pracowała w Muzeum Narodowym pod kierunkiem prof. Marii Bernhard przy Zbiorach Sztuki Starożytnej (od czerwca 1945 roku do lipca 1957). W 1947 roku otrzymała dyplom filologa klasycznego UW. W latach 1945 - 1968 była uczennicą, a potem współpracownicą prof. dr Kazimierza Michałowskiego w Dziale Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie i w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Uczestniczyła w polskich wykopaliskach w Syrii i Egipcie. Profesor i kierownik Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL.
Nazwisko po mężu:
Barbara Filarska
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
Archiwum Historii Mówionej:
Barbara Filarska Pseudonim: "Bronka" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Śródmieście Północne. Ppor. Zbigniew Sas-Jaworski "Nóż" i sierż. Barbara Wąsik "Bronka" ze sztabu Obszaru Warszawa AK w bramie kamienicy przy ul. Moniuszki 11. Fot. autorstwa Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IN/199

Śródmieście Północne. Ppor. Zbigniew Sas-Jaworski "Nóż" i sierż. Barbara Wąsik "Bronka" ze sztabu Obszaru Warszawa AK w bramie kamienicy przy ul. Moniuszki 11. Fot. autorstwa Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IN/199

Nasz newsletter